niedziela, 12 października 2014

Aktualności!

Polskie prawo otacza szczególną ochroną kobiety w ciąży a do tego dzieci. Nie inaczej stanowią przepisy kodeksu pracy w rozdziale ósmym. Regulacje prawne posiadają na celu ochronę zdrowia a do tego praw kobiety ciężarnej. Kodeks pracy wyraźnie stoi po stronie ciężarnych. Istotnym może być jednak aby zarówno pracodawca jakim sposobem i zatrudniona znała własne obowiązki w jaki sposób lub prawa.


Kobieta, będąca zatrudniona na umowę o pracę, zostaje objęta szczególną opieką prawną od 3 miesiąca ciąży. W takim czasie wypowiedzenie umowy zostaje utrudnione przez obostrzenia prawne. Zgodnie z przepisami, pracodawca nie może rozwiązać ani wypowiedzieć umowy z zatrudnioną ciężarną. Wcześniejsze nie linkiem dotyczy pracownic w okresie próbnym nie przekraczającym jednego miesiąca. Co prawda, w każdym czasie, kobieta ciężarna może zostać zwolniona dyscyplinarnie. W innych przypadkach pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę jedynie w sytuacji ogłoszenia upadłości i likwidacji firmy.


W Polskich firmach informacja o ciąży pracownicy wciąż przyjmowana wydaje się delikatnie mówiąc – niechętnie. Kobiety boją się reakcji swoich pracodawców, zwykle martwią się o swoją pozycję w firmie, karierę oraz o los miejsca pracy. Rozmowa na temat ciąży prędzej albo później nastąpi, dlatego nie opłaca się zwlekać. Istotnym aby pracodawca nie dowiadywał się o tak istotnym fakcie drogą pantoflową albo z zakładowych plotek.


.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz